Sorozatunk a hitviták történetéből szemezget, többek közt azért, mert mi is megpróbáljuk feleleveníteni a régi hitviták hangulatát egy közelgő rendezvényünkön október 28-án.
1609-1614 közt a reformáció és a katolicizmus/ellenreformáció egy-egy jeles képviselője feszült egymásnak, méghozzá nyilvános (azaz valójában nem a címzettnek elküldött) levelek formájában. Pázmány és Alvinczi rövid bemutatását a keretes részekben olvashatjátok. Sajnos Alvinczi Pázmánynak címzett üzenetei nem maradtak fenn, de mivel a későbbi esztergomi érsek elég sokat idéz belőlük, elég jó sejtésünk van a tartalmukról.
Pázmány Péter
Miről szóltak ezek az írott pengeváltások? Néhány ”klasszikus” protestáns – katolikus vitatémán mentek végig, például, hogy melyik irányzat az eretnek vagy bálványozó, a papoknak nőtlennek kell-e lenniük, stb.
Pázmány Péter
Életkora a hitvita kezdetén: 39 éves
Felekezet: római katolikus (a jezsuita rend tagja)
Beosztása a hitvita idején: az esztergomi érsek első számú tanácsadója
Érdekesség: reformátusnak született, 13 évesen lett katolikus
Bár mindkét oldalon rendkívül művelt, szellemes elmékkel van dolgunk, akik hozzájárultak a magyar irodalmi nyelv csiszolásához, az írások fölényeskedők és tele vannak maró gúnnyal és iróniával. Annak ellenére, hogy a vitairatok sorai közt olvasva kiderül, hogy méltó ellenfélnek tartották egymást, Bitskey István így fogalmaz a Pázmány Öt levelét közreadó kötetben publikált tanulmányában: „nem beszélhetünk (…) itt dialógusról, amelyben a szemben álló felek közös erőfeszítést tesznek az igazság kiderítésére, hanem csak polémiáról, amelyben a küzdő felek tapodtat sem mozdulnak el szilárdan védelmezett szellemi álláspontjuktól.”
És milyen válogatott jelzőkkel illette egymást Alvinczi és Pázmány a levélváltás során? Álljon itt egy pár példa mindkét oldalról. Egy mai közepesen gyenge idegzetű közszereplő már egy-egy ilyen beszólás feléért is becsületsértési pert indítana.
Alvinczi Péter
Életkora a hitvita kezdetén: 39 éves
Felekezet: református
Beosztása a hitvita idején: kassai lelkész, prédikátor
Érdekesség: két erdélyi fejedelemnek, Bocskai Istvánnak és Bethlen Gábornak is volt bizalmasa, tanácsadója
Pázmány néhány kiszólása Alvincziról:
- pajkos tréfákat és ló faránál koholt paraszt szidalmazásokat alkalmaz
- könyvében nincs más, csak istállóhoz illő poshadt szitkozódások
- buborék módjára felfújt szavakkal nyelveskedik; nem csak mosdatlan, de fajtalan és éktelen rútságokat forgat nyelvén
- megbomlott elméje őrült álmodozásra és fantáziálásra ragadta
- trücsök
- forgószélhez hasonló gyors elméjű (gúnyosan)
- Péter uram, néha alább is repülj, hogy mi is megérthessük mélységes okoskodásodat!
Protestáns prédikátor, 17. század
Alvinczi keresetlen meglátásai Pázmányról:
- ördögi irigységgel és ördögtől tanult mesterséggel van rakva, szemtelen ördöghöz hasonló
- úgy kerüli az igazságot, mint vak eb az árkot
- deli palástú Pilátus
- süldisznóhoz, majomhoz, szamárhoz, rókához hasonló
- szemtelenül hazudik
- rázza, mint disznó a bársonyt
Pázmány a levelei újabb kiadásában figyelembe vette Alvinczi érveit, azok alapján finomította, tette ütőképesebbé saját szövegét. Egyébként Pázmány volt az egyetlen, aki 1608-ban Mátyás herceg kérdésére azt válaszolta, hogy a protestánsok vallásszabadságát biztosítani kell, bár ezt politikai megfontolásból tette. De az is lehet, hogy a vitázás élménye is hiányzott volna neki. Zárásul megjegyezném, hogy az Alvinczi-Pázmány hitvitára rányomta a bélyegét, hogy nem élőben zajlott, talán ezért is fulladt olyan heves személyeskedésbe, távolról, írásban mindig könnyebb beszólni.