A cikk megírásában egy római katolikus és egy református hívő dolgozott együtt.
Figyelem! A cikk két hasábban írt részeket is tartalmaz, ami mobil nézetben nem biztos, hogy helyesen jelenik meg.
Mi a böjt?
Felcsaptuk a TINTA Könyvkiadó Vallási szavak kisszótárát a böjt szónál. A könyv szerint 3 jelentése is van a böjtnek.
1: Az egyházi rendelkezések, vagy szokások alapján bizonyos napokon, bizonyos ételek (főleg hús) fogyasztásától vagy az étkezéstől való tartózkodás, vagy csökkentett mértékű táplálkozás.
2: Néhány vallásban (pl. katolikus, zsidó) az egyház által megállapított nap/időszak, amikor a híveknek böjtölniük, és a zajos mulatozásoktól tartózkodniuk kell.
3: „nagyböjt”
De vajon tényleg így van ez? A böjt csak lemondás bizonyos ételekről és egy kis buliról? Szerintünk ennél többről szól a böjt, a böjti időszak.
Böjt lehet az is, ha valami olyan új dolgot hozunk be az életünkbe, amivel épülünk. Ami által nem csak vasárnapi keresztények vagyunk. Több szolgálat, több odafigyelés, több megértés. Mennyi mindent tanulhatnánk az öregektől, nagyszüleinktől, de figyelünk egyáltalán rájuk?
Lemondásban megélni, hogy van élet rengeteg minden nélkül, illetve rádöbbenni, hogy milyen sok mindentől függünk. Mi hiányzik, mi fáj, amikor nincs.
Mettől meddig tart a böjt?
római katolikus Hamvazószerdával kezdődik és Jézus Krisztus feltámadásáig tart. Nagyszombaton este a feltámadási körmenet után már boldogan vágjuk a húsvéti sonkát. |
református A protestánsok az első böjti vasárnappal kezdik ezt az időszakot és húsvétvasárnap ér véget. |
Akkor ez csak a koplalásról szól?
római katolikus Nagyon nem! Sőt! A lényeg, hogy kicsit gondolkozzunk el, hogy Jézus mit tett értünk. Tartsunk bűnbánatot, menjünk el egy keresztútra! Hamvazószerdán és nagypénteken szigorú böjti napot tartunk, ami azt jelenti, hogy nem eszünk húst, háromszor étkezünk és ebből egyszer lakunk jól. Fontos a böjti időszakban az elcsendesedés, a befelé fordulás, az elmélkedés. |
|
református Ha egyáltalán egy reformátusnak eszébe jut, hogy böjt van biztos, hogy nem a koplalás az első, amire gondol. A reformáció idején ugyanis annyit kritizálták a böjt katolikus gyakorlatát, hogy valahol útközben a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntötték. A böjt húsevéti tilalmát elvetették, és a lelki tartalmakra hivatkozva manapság lelki böjtről beszélnek, ami viszont gyakran elsikkad. Sokszor a lelki böjt azt jelenti, hogy egyáltalán nem böjtölünk. :( Pedig ennek nem kellene így lennie. Luther és Kálvin is rendszeresen böjtölt. |
Akkor ez most diéta?
Magának a böjtnek nem feltétlenül az a célja, hogy húsvétra lefogyjunk, célja inkább a lelki készület, a várakozás, annak átgondolása, hogy az életünket megfelelően éljük-e. Ugyanis mindig van olyan területe az életünknek, ahol nagyobb odafigyelésre van szükségünk, ahova éppen nem fektetünk elég energiát.
A lemondásban benne van a mindennapi rohanás helyett való lassítás, Istenre figyelés, illtve átélni és átgondolni azt, amit Krisztus tett az emberekért. Lemondani, mivel Ő is lemondott szinte mindenről, értünk.
Miért kellenek a szabályok?
római katolikus Azért, hogy legyen mit megszegnünk! :) Viccelek! A katolikus egyházban számos szabály van (évente egyszer gyónj!, vasárnaponként vegyél részt szentmisén!, a parancsolt ünnepeket szentmisével szenteld meg!, stb.) Ezek közé tartozik ez is: a böjti napokat tartsd be, hiszen így tudsz közelebb kerülni Istenhez. Fontos tudnunk, hogy a mai szabályok már jóval enyhébbek, mint régebben. A „szabályokat” nem szabályokként kell felfogni, hanem egy kiindulópontnak, egy minimumnak, ahonnan tovább kell lépnünk abba az irányba, hogy ezen túl mit tudunk még tenni, hogy közelebb kerüljünk az Úrhoz. |
|
református A reformátusoknál nincsenek konkrét szabályok. Ez sokkal nagyobb felelősséget jelent. Hogyan éled meg a böjt idejét személyesen? Elfelejtkezel róla a nagy szabadságban, vagy Istenre figyelve olyan szabályokat állítasz fel, amik segítenek neked? Enni vagy nem enni húst/édességet, inni alkoholt? Kevesebb sorozat, vagy éppen több bibliaolvasás, imádság? A Te lehetőséged, hogy megtaláld, hogy neked mi segít megállni, Istenre figyelni.
|
Torkos csütörtök - jó-rossz?
Manapság már hetente torkos csütörtököt tartanak egyes éttermek. Szívből örülünk, hogy az egyházi szokások bekerülnek a hétköznapi emberek életébe is, azonban fontos, hogy ne ebből csináljunk üzletet, ne essünk át a ló túloldalára.
Mondhatni, hogy nagyon bölcs volt a torkos csütörtök gondolata, ami eredetileg arról szólt, hogy az első böjti nap után még megegyék a maradékot, amit a böjt idején már nem fogyaszthattak volna, de ételt nem akartak kidobni. Ezzel teljesen egyet lehet érteni. Így eredetileg ez a nap nem a mértéktelen falásról szólt, hanem a takarékos maradékevésről. ;)
Tehát mi a lényege ennek az egésznek?
Ennek az időszaknak egy örömteli, boldog, kihívásokkal teli, tartalmas hat és fél hétnek kell lennie.
„Amikor pedig böjtöltök, ne nézzetek komoran, mint a képmutatók, akik eltorzítják arcukat, hogy lássák az emberek böjtölésüket.” Mt 6,16
Amikor lehetőséged van a mindennapokból kiszakadni, és valami fontosra és Örökkévalóra figyelni, érdemes kihasználni a pillanatot. Előre örülni mindannak, amit Isten húsvétkor ajándékoz nekünk. Jobb, mint a karácsony!