Sokszor gondolkozom azon, hogy mi emberek mit miért teszünk. Amikor egy kávézóban, egy filmben, vagy épp egy reklámban meghallok egy dallamot, akkor sokszor szöget üt a fejembe, hogy miért is olyan erős impulzus a zene, hogy képes akár tömegeket is megmozgatni? Miért hallgatunk zenét és mi az, ami már az ősembert is megfogta a ritmus és a dallam varázsában?
Erre a kérdésre talán sohasem találjuk meg a választ, mert valahová az elménk mélyére kellene lemennünk, olyan mélyre tudományos módszerekkel, ahová eddig még senkinek sem sikerült. Annyi viszont bizonyos, hogy nagyon nem mindegy, hogy hogyan rendezzük össze azt a 12 hangot, amelyből a legtöbb zeneszám összeáll. Az sem mindegy, hogy ezeket a hangokat időben hogyan helyezzük egymás után, mert más és más hangulatot képes a ritmus létrehozni, akár dalszöveg nélkül is.
A dalszöveg, egy olyan újabb dimenzió, amely a dallam és a ritmus mellett alapjaiban változtathatja meg a zene üzenetét. Mert üzenete minden dalnak van; igazából csak az a kérdés, hogy mi az. A végtelen harmóniákban pompázó zenei palettán többek között ismerünk harci indulókat, ideológiával túlfűtött dalokat és vallásos himnuszokat is. Ugyanaz a 12 hang képes öldöklésre és anarchiára indítani, de ugyanaz a 12 hang tud békét és nyugalmat teremteni. Van ebben valami félelmetes. Félelmetes és egyben lenyűgöző, hogy mire képes a zene (Érdekes cikk a témában: Hogyan hat a zene az agyunkra?).
Nem hiába épül a zenére egy teljes iparág. Kérdés, hogy ezen iparág jelenléte építi vagy inkább rombolja a zene művészi értékét. A piacot kutató és divatokat alkotó intézményesült zene talán már messzire került a zene eredeti küldetésétől, vagy pont a professzionalizmus az, amely megadja a minőséget? Ezt mindenki döntse el maga. Annyi bizonyos, hogy a zene jelen van életünk megannyi területén. Többek között ott van az otthonainkban, a szórakozási lehetőségekben és jelen van az egyházban is. A vasárnapi istentiszteletek orgonahangjában és az amerikai tömegeket mozgató keresztény koncertek tombolásában, illetve megannyi alternatív módon is megjelenik a vallási közösségekben. Egy olyan lehetőség a zene a szavak mellett, amely teljesen más élményben tud részesíteni függetlenül attól, hogy éppen milyen műfajban csendül fel.
Ha keresztény zenéről beszélünk, akkor érdemes valamilyen szinten kategorizálni azt. Tehetjük ezt a műfaja alapján (pl. klasszikus, pop, rock), de most beszéljünk inkább a szűk értelemben vett keresztény zenéről és a tág értelemben vett keresztény zenéről, mert ezzel sok félreértést el tudunk kerülni mind egyházon belül, mind azon kívül. Szűk értelemben keresztény zene az, amely az Isten tiszteletéhez kapcsolódva felcsendül egy-egy hivatalos egyházi alkalmon. Zsoltárokat tartalmazó énekeskönyvi énekek, liturgikus énekek, vagy éppen könnyűzenei Isten dicsőítő, vagy Őneki bűnt valló zeneszámok. Utóbbira tökéletes és legnépszerűbb példa a Hillsong zenei stílusú dalok sokasága.
Viszont beszélhetünk tág értelemben is keresztény zenéről és talán itt kezdődnek az igazi izgalmak. Vannak olyan előadók és stílusok, akiket nem csak keresztények hallgatnak. Például a Skillet zenekar, akik hitvallásukban keresztények, és a szövegeikben is felfedezhető ez a jelleg, mégsem direkt módon kerül elő ez a dalaikban. A tágabb értelemben vett keresztény zenéknél már sokkal árnyaltabb alkotásokat találunk. Meghagyják, hogy a hallgató a zenét és a szöveget szubjektíven értelmezze. Talán ez a szubjektivitás szükséges ahhoz, hogy művészi és ne alkalmazott zenéről beszéljünk.
Az ilyen keresztény előadóknál olyan alkotások csendülnek fel, amelyek az emberi lélek sajátosságait zenésítik meg sokkal általánosabb és tágabb értelemben. Nyilván egy-egy dal esetében a határok is elmosódnak, hogy beszélhetünk-e még egyáltalán keresztény jellegről. De talán nem is az a fontos, hogy a zene keresztény vagy sem, hanem, hogy mennyire tud hatást gyakorolni a lelkünkre és ez a hatás hasznos, vagy romboló a személyiségünkre nézve. Rombolásra nem hiszem, hogy szükségünk lenne, hacsak nem valami sokkal jobbat akarunk helyette felépíteni. Azt hiszem, hogy a zene küldetését én így foglalnám össze: „Konstruktív érzelmi hatás a személyünkre”, ami ezen túlmegy, az legyen inkább a szónak, a képnek, vagy a tettnek a felségterülete.
Ha zenész vagy és rendelkezel olyan saját zeneszámmal, amely szerinted hatást tud gyakorolni mások lelki életére, akkor szeptember 10-ig küldd el nekünk zenei pályázatunkra függetlenül a vallási hovatartozásodtól: Részleteket ide kattintva olvashatsz.
Képek forrása: pexels.com