A szeptemberben indult négyrészes 'Hit és tudomány' vitasorozatunk második alkalmán a pszichológia és vallás kapcsolatát járjuk majd körbe. Az eseményre való hangolódás érdekében a válaszadóknak szegeztünk egy-egy kérdést.
Vajon mit gondol, hogyan látja Dr. Bánfalvi Attila a Debreceni Egyetem Magatartástudományi Intézetének egyetemi docense: 'Pszichológushoz járni ciki, vagy vagány?'.
Íme a válasza:
Elképzeltem, hogy valaki, aki fáradtnak, gyengének, vágynélkülinek érzi magát „vagányságból” meglátogat egy pszichológust. Mintha ez a két kategória a mértékletes közepet („kíváncsi vagyok önmagamra, a szeretteimhez, a munkámhoz való viszonyomra, mert életem fontos kérdéseit illetően össze vagyok zavarodva”) kizárná. Mintha – mint oly’ gyakran manapság az lenne a kérdés, hogy minek látszik az illető a környezte számára, ha pszichológushoz megy. És ennek következtében környezete feltételezett reakciója, hogyan hat az önértékelésére. Ekképpen maga a kérdés is kortünet: hogyan „néz ki” valaki, ahelyett, hogy hogyan „néz be” önmagába.
Ezért a pszichológushoz (pszichoterapeuta!) járás is aszerint értékelődik, hogy a kudarcnak, az önkontroll gyengeségének, a devianciának, az őrültségnek a „tünete”-e vagy az egészségizmus, a wellness kultúra és a boldogság ipar produktivitást, hatékonyságot, versenyképességet, megcélzó tendenciájának részeként jelenik-e meg. Ez utóbbi interpretációban a „lelki fittség” éppúgy pusztán tréning kérdése, mint a testépítés. A mai divatos pszichoterápiák (CBT, mindfulness) azonban könnyen válnak annak eszközévé, hogy a társadalomnak ne kelljen a tükörbe néznie, amikor a lelki szenvedés eredetét keressük, hogy a „kiégettség” okai „privatizálódjanak” és bezáruljanak az egyénbe.
A pszichoterápia így – hasonlóan a valláshoz – ópiummá válhat, mert egyszerre enyhíti a fájdalmat és teszi élhetővé a majdnem élhetetlen életet, ám ugyanakkor részt is vesz a kínzó valóság fenntartásában és újratermelésében.
Október 14-én, hétfőn 19 órától személyesen kérdezhetsz Dr. Bánfalvi Attilától is a Nagyerdei Víztoronyban! Fontos: ha ülőhelyet is szeretnél, érkezz időben! Várunk, hogy megvitassuk a pszichológia korunk ópiuma-e.